Nepnieuws: van het Rampjaar tot je reels
Cultureel erfgoed
Trollen, deepfakes en clickbaits… je komt tegenwoordig online overal fake news tegen. Maar wist je dat nepnieuws helemaal geen modern probleem is? Zelfs in het jaar 1672 werd het al gebruikt om mensen te beïnvloeden — met heftige gevolgen. Toen leidde het zelfs tot de gewelddadige moord op de broers Johan en Cornelis de Witt bij de Gevangenpoort in Den Haag.
Tijdens deze museumles ga je terug in de tijd en beleef je de laatste uren van Johan en Cornelis. Wat speelde er precies in het Rampjaar 1672? En hoe kon nepnieuws toen zo’n grote rol krijgen?
Daarna kijk je naar nepnieuws in de wereld van nu: welke vormen bestaan er en wat voor invloed hebben ze op onze maatschappij? En — misschien wel het belangrijkst — hoe kun jij zelf nepnieuws herkennen voordat je het gelooft of deelt?
Aanbieder
Rijksmuseum de Gevangenpoort
Buitenhof 33
2513 AH Den Haag
Neem contact op met
Esther Merkestijn
070 346 08 61
info@gevangenpoort.nl
www.gevangenpoort.nl
Beschikbaar
05-10-2026 tot 16-07-2027
Prikkelniveau:
Prikkelrijk
Maatwerk mogelijk:
Nee
Rekening met visuele beperking:
Nee