Je staat aan het begin van een korte reis waarin leerlingen hun creativiteit ontwikkelen door kunst te maken én te beleven tijdens de Kinderboekenweek 2019. Stippel je eigen route uit en bekijk deze korte opdracht die aansluit bij het thema van de Kinderboekenweek: Reis mee! Pak je koffers in en verras jezelf en je leerlingen.
-
Opdracht: Ik ben briljant
Tijdsindicatie: 1 à 1,5 uur
In het project Zit dat zo? laten de leerlingen hun fantasie de vrije loop en bedenken een nieuw voertuig.
Op een ochtend word je wakker als uitvinder. Je hebt een fantastische uitvinding gedaan. Iedereen moet ervan weten en horen, want dit is echt groot nieuws! Dit nieuw ontworpen voertuig gaat de wereld veranderen.
Bekijk de Flying like a bird met de leerlingen ter inspiratie en introductie van deze opdracht.
Opdracht: Ik ben briljantBenodigdheden:
- digibord
- tekenmateriaal
- papier
- diverse rest materialen om te bouwen
- diverse verbindingsmaterialen bijvoorbeeld lijm, touw, satéprikkers, tie-wraps, schilderstape of ductape, ijzerdraad.
- Bekijk onderstaande schetsen van niet-bestaande voertuigen.
afbeelding 1 van beeldend kunstenaar Abu Bakarr Mansaray
afbeelding 2 van Leonardo Da Vinci
afbeelding 3 van beeldend kunstenaar Panamarenko
afbeelding 4 van beeldend kunstenaar Panamarenko - Bespreek de afbeeldingen aan de hand van vragen als:
Wat zie je hier zoal?
Waarvan en hoe is of wordt het gemaakt?
Waar denk je dat dat voor dient?
Wat zie je nog meer waar je wat over wilt vertellen of vragen? - Bespreek met de leerlingen wat voor voertuigen we op het moment het beste kunnen gebruiken. Denk hierbij aan het oplossen van maatschappelijke problemen zoals files en milieuvervuiling.
- Leg uit wat een ontwerpschets is: een tekening die inzicht geeft in de vorm en werking van de uitvinding. Vorm, kleur en materiaal worden beschreven. Geef de leerlingen de opdracht om een ontwerpschets te maken van een nieuw voertuig.
- De leerling werkt de ontwerpschets uit tot een prototype. Gebruik veel verschillende restmaterialen die de leerlingen inspireren en uitdagen. Denk bijvoorbeeld aan takjes, wol, schuurpapier, binnenbanden van een fiets, lapjes stof, stukken tuinslang, kippengaas, plastic flessen, schroeven, gekeurde netjes waar fruit in verpakt wordt.
Aan het prototype moet je kunnen zien waarvoor het gebruikt wordt. - Iedere leerling presenteert zijn prototype klassikaal in een twee-minutenpresentatie: ‘Ik ben… Dit is mijn uitvinding… Het is briljant omdat…’
Reflectievragen
Vragen die je kunt stellen tijdens of na deze opdracht
- Waarom bedenken mensen nieuwe dingen?
- Denk je dat er veel mensen in de wereld bezig zijn met het bedenken van nieuwe voertuigen?
- Wanneer is een uitvinding belangrijk voor de wereld?
Extra ondersteuning van een COH Expert?
CultuurSchakel brengt je verder in kunst en cultuur in Den Haag